Den stavebních řemesel v Centru stavitelského dědictví Plasy Národního technického muzea v sobotu 13. srpna 2016

Centrum stavitelského dědictví Národního technického muzea se v letošním roce plně zapojí do programu tradiční plaské pouti „Na Královnu“ a přivítá návštěvníky v nově otevřeném areálu na prvním DNI STAVEBNÍCH ŘEMESEL.

Návštěvníkům se otevřou prostory hospodářského dvora, které již sice hostily účastníky různých odborných kurzů a workshopů, ale laické veřejnosti zůstávaly dosud tak trochu tajemstvím. „V provozu bude unikátní historická klempírna, která vás určitě zaujme svou důmyslností a funkčností, kovárna s vnitřní i venkovní výhní a slévárna neželezných kovů. Mistři kováři, slévači a klempíři vám předvedou, že práce s kovem může být nejen ‚fortel‘, ale i umění. Budete mít možnost pozorovat jedinečnou práci tesařů, kteří tradičními postupy budou připravovat části historického jeřábu,“ upřesňuje vedoucí CSD Plasy NTM Pavel Kodera.

Dále budou návštěvníci moci nahlédnout pod ruku mistru cihlářovi a provazníkovi, s jemnější prací je seznámí výrobce vitráží. Dvě vápenné pece přiblíží, jak probíhal výpal vápna, dojde i na pokládku střechy břidlicí.

Prohlédnout si bude možné také jedinečnou expozici stavebně historického průzkumu, která je součástí hospodářského dvora. Tato expozice je určena především těm, pro které jsou staré stavby výzvou k odhalování souvislostí, chtějí se v nich naučit číst, hledat zapomenuté významy.

PŘEHLÍDKA VOZŮ ROLLS-ROYCE:
Národní technické muzeum chce potěšit návštěvníky plaské poutě nejen historickým stavitelstvím, ale i dalšími poklady techniky, a zajistilo proto přehlídku historických vozů Rolls-Royce. Jejich krásu a technickou dokonalost bude možné obdivovat před budovou bývalého pivovaru, ve které se nachází Expozice stavitelství.

Mgr. Adam Dušek
Vedoucí oddělení PR a práce s veřejností
Email: adam.dusek@ntm.cz
Mob: +420 774 426 828
Národní technické muzeum
Kostelní 42, 170 78, Praha 7

Mgr. Pavel Kodera, Ph.D.

Koordinátor projektu Centrum stavitelského dědictví v Plasích

Email: pavel.kodera@ntm.cz
Tel.: 373 300 734 / mobil: 777 190 734

Národní technické muzeum 
CSD,
Pivovarská 5, 331 01 Plasy