Stavební zámečnictví, k užitku i ozdobě: proměny okenního a dveřního kování

Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy

25. června - 31. října 2021

Pro šestou sezonu Národní technické muzeum v Centru stavitelského dědictví NTM Plasy připravilo výstavu Stavební zámečnictví, k užitku i ozdobě: proměny okenního a dveřního kování.

Sbírky Národního technického muzea dobře ilustrují vývoj okenních a dveřních kování za posledních zhruba 400 let. Do baroka byla kování na dveřích záměrně zdůrazněna – zámečnická práce byla mnohdy dražší než samotná truhlářská práce. Od přelomu 18. a 19. století začala být kování na oknech a dveřích částečně skrývána. Výstava sleduje nejen estetickou stránku kování, ale i jejich základní vývojové zlomy či historické názvy jednotlivých prvků. Zároveň je jejím záměrem upozorňovat, že i v současnosti je řada okenních a dveřních kování nenávratně ničena při výměně oken a dveří a tím dochází ke škodám, kterých majitelé objektů již o jednu generaci později mohou litovat. Součástí výstavy je i část dokumentující vývoj visacích zámků.

Výstava je přístupná v rámci Expozice stavitelství NTM CSD Plasy od 25. do 31. října 2021.

Podpořeno projektem Ministerstva kultury ČR NAKI II č. DG18P02OVV030 – „Řeč materiálu - tradiční řemeslné technologie pro záchranu kulturního dědictví a současný životní styl“.