Národní technické muzeum se otevírá 19. května 2020

Národní technické muzeum se otevírá 19. 5. 2020
Přijďte opět na Letnou za historií technického génia

Národní technické muzeum se v úterý 19. května 2020 otevírá pro veřejnost. Provoz muzea v Praze na Letné je přizpůsoben současným podmínkám a NTM zve návštěvníky do muzea na bezpečnou prohlídku 9 expozic a 6 výstav. V následujících týdnech budou pro veřejnost otevřeny i pobočky NTM – Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy od 26. května 2020 a Železniční depozitář NTM Chomutov od 5. června 2020. Provozní doba depozitáře se mění a nově bude otevřen ve dnech pátek až neděle.

Generální ředitel NTM Karel Ksandr uvedl: „Jsem velice rád, že se Národní technické muzeum opět otevírá pro návštěvníky. Děkuji kolegům za jejich práci v komplikovaných podmínkách a všem návštěvníkům, kteří do muzeum v blízké době zavítají. Pro jejich bezpečnost jsme udělali maximum a věřím, že budou mít pochopení pro určitá aktuální opatření. Především bych ale chtěl poděkovat zdravotníkům, hasičům a policistům za jejich mimořádné úsilí v posledních týdnech. Pro členy Integrovaného záchranného systému jsme jako alespoň malé poděkování připravili volné vstupenky do muzea“.

Budova Národního technického muzea na Letné se otevře pro návštěvníky v úterý 19. května 2020. Vstupenku bude možné zakoupit na pokladně a zaplatit jak bezkontaktně, tak v hotovosti. Muzeum je otevřeno v běžné otevírací době: úterý až neděle a státní svátky od 9.00 do 18.00.

Zveme návštěvníky na prohlídku 9 stálých expozic včetně oblíbené Dopravní haly s velice cenou sbírkou dopravních prostředků. Otevřena je také úspěšná výstava Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte, do konce června výstava Technika v diktaturách, věnovaná technice a přístrojům z doby totalit, a další 4 výstavní projekty. V budově NTM budou platit zvýšená hygienická pravidla – nutnost zakrytí obličeje rouškou, povinného používání desinfekce rukou a dodržování stanovené kapacity návštěvy muzea a expozic, tak aby návštěva muzea byla zcela bezpečná. V současnosti nebude z provozních důvodů možné navštívit expozice Architektura, stavitelství a design; Televizní studio, Hernu Merkur, Měření času a Chemie kolem nás. Nekonají se komentované prohlídky Uhelného a rudného dolu ani žádný doprovodný program či akce pro školní skupiny. Uzavřena zůstává studovna knihovny a badatelna archivu NTM. Více informací na www.ntm.cz.

Znovuotevření Národního technického muzea slavnostním způsobem připomene koncert, který NTM připravilo ve spolupráci s Pražským jarem na neděli 31. května od 20 hodin. Živý přenos z Dopravní haly NTM, kde mezi unikátními historickými dopravními prostředky vystoupí kytarista Lukáše Sommer a jeho host kontratenorista Jan Mikušek, bude možné sledovat na webových stránkách Pražského jara festival.cz/koncert/lukas-sommer-zive-z-narodniho-technickeho-muzea a ve vysílání Českého rozhlasu.

Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy přivítá návštěvníky od úterý 26. května 2020 za zvýšených bezpečnostních pravidel v běžné otevírací době: úterý až neděle a státní svátky od 9.00 do 17.00. Uzavřena bude interaktivní část Expozice stavitelství s názvem Stavební hřiště. Více informací na www.muzeum-plasy.cz.

Železniční depozitář NTM Chomutov bude zpřístupněn pro veřejnost v pátek 5. června 2020 v otevírací době pátek až neděle od 9.00 do 17.00. Více informací na www.muzeum-chomutov.cz.

Platnost zakoupených vstupenek a dárkových poukazů na čestnou vstupenku, které byly zakoupeny či odeslány do 31.3. 2020, je prodloužena o půl roku.

Děkujeme návštěvníkům za podporu a pochopení a prosíme je o dodržování bezpečnostních pokynů. Věříme, že návštěva Národního technického muzea přes aktuální opatření pro ně bude příjemným zážitkem. Mimopražské pobočky můžeme doporučit jako mimořádně zajímavý letní výletní cíl.

Tisková zpráva NTM 7. května 2020
Bc. Jan Duda
Vedoucí Odboru PR a práce s veřejností
Email: jan.duda@ntm.cz
Mob: +420 770 121 917
Národní technické muzeum
Kostelní 42, 170 00, Praha 7