DÍL(n)A STAVEBNÍHO TRUHLÁŘSTVÍ

vstupné

vstup do Expozice stavitelství
plné 120,-
snížené 80,-

místo konání

Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy
Pivovarská 5, 331 01 Plasy
Jak se k nám dostanete


Výstava je prodloužena do 31.10.2021.

Výstava, která je věnovaná stavebnímu truhlářství a parketářství, nabízí pohled na velikou rozmanitost a bohatství těchto řemesel. Ukazuje jak historické exponáty, tak konkrétní technologické postupy ručního i strojního zpracování dřeva.

Truhlářská dílna, jak šel čas
Měnily se stroje, podoba opracovaného dřeva, nároky na prostor a také myšlení lidí.
Cesta od prvotního odmítání strojů, protože „nejsprávnější je vše dělat ručně“, k názoru „co může udělat stroj, nemusí dělat ruka“, nebyla jednoduchá.

Dveřní křídlo krok za krokem
Cesta od hrubé fošny až k dokonale zpracovanému finálnímu výrobku.
Na ukázce postupu výroba dveřního křídla návštěvník uvidí, co všechno a v jakém pořadí je třeba udělat, jak fungují jednotlivé truhlářské spoje a kdy je který třeba, jaké konkrétní nástroje se na co používají.

Příběhy oken a dveří
Proměna vzhledu podle požadavků doby i funkce, ke které byly určeny.
Na výběru oken, dveří a dalších výrobků stavebního truhlářství, které návštěvníci na výstavě uvidí, autoři odhalují návštěvníkům zajímavosti, konstrukční detaily, na první pohled netušené souvislosti, „perličky“ z oboru.

Parkety – luxus dřevěných podlah
Vývoj dřevěných podlah od prkenných přes parketové až k vlýskovým.
Ukázky běžných typů parketových podlah používaných v českých zemích jsou doplněny luxusními parketovými dílci z měšťanských domů a zámků.

A něco pro děti...
Parketová skládanka, která prověří zručnost i fantazii.
Stejné dílky, nepočítaně různých řešení, možností a variací. Když navíc parketu vložíte do zrcadlového domečku, odkryje se vám parketový vzor v plné kráse, jako kdyby pokrýval plochu celé místnosti.

Výstava je přístupná v rámci Expozice stavitelství NTM CSD Plasy od 9. června 2020, je prodloužena do 31. října 2021.

Podpořeno projektem Ministerstva kultury ČR NAKI II č. DG18P02OVV030 – „Řeč materiálu - tradiční řemeslné technologie pro záchranu kulturního dědictví a současný životní styl“.