Ludvík Očenášek se právem řadí k jediným dvěma Čechům, kteří jsou zapsáni ve Spojených státech amerických v síni slávy průkopníků kosmických letů. V Čechách však zná jeho jméno málokdo. Tento rok, kdy slavíme 145. výročí jeho narození (4. srpna 1872- 10. srpna 1949), chce Národní technické muzeum probudit zájem o jeho osobu novou výstavou věnovanou jeho životu i vynálezům. To, že je výstava k vidění zrovna v Plasích, není náhoda. S okolím Plas – s Dolní Bělou, Malenicí a Dražní – je spojeno dětství Ludvíka Očenáška i závěr jeho života.
Ludvík Očenášek začínal výrobou jízdních kol, v roce 1906 vyvinul vlastní rotační automobilový a letadlový motor a úspěch zažil s vylepšením obloukové lampy. V roce 1910 konstruoval vlastní letadlo. Za první světové války se zapojil do řad odbojové organizace Maffie, která bojovala za nezávislost Čech, Moravy a Slovenska na habsburské monarchii. Na konci této války nalezl například v Praze telefonní vedení mezi ministerstvy války v Berlíně a Vídni. Hovory s úspěchem odposlouchával. Za svoji činnost byl vyznamenán Československou revoluční medailí 1918. V meziválečném období se zabýval konstrukcí raket, které s úspěchem vypustil na konci ledna a na samém počátku března 1930. Byl přesvědčen, že není otázkou, zda se člověk dostane do vesmíru, ale kdy. Od uskutečnění tohoto snu ho dělilo 31 let. Ve třicátých letech také spolu se synem Miroslavem vylepšil takzvaný hydrodynamický člun, který poháněl proud vody vypouštěný proti směru pohybu lodi. Vyznačoval se nízkým ponorem. Podal i jiné zlepšovací návrhy a patentové přihlášky. V květnu 1945 byl ve svých 72 let těžce zraněn při bojích na barikádách u budovy rozhlasu. Ludvík Očenášek vynalézal, dával do svých pokusů nejen celé srdce, ale i kapitál. Několikrát za svého života zkrachoval, osud mu v podnikání nepřál. Když v roce 1949 v Dražni zemřel, zprávu o jeho smrti otiskly i takové deníky jako The New York Times a The Washington Post.
Souběžně s výstavou vznikla také o životě a díle Ludvíka Očenáška stejnojmenná kniha, na jejímž vydání se kromě Národního technického muzea podílelo ještě město Plasy a Lesy ČR. Autorem knihy je Michal Plavec, kurátor letecké sbírky Národního technického muzea. Knihu si můžete prohlédnout a zakoupit v pokladně Expozice vstavitelství.
Výstava potrvá od 13. května do 26. listopadu 2017.