Výstava vzniklá ve spolupráci Národního technického muzea a Fakulty stavební ČVUT v Praze návštěvníkům přibližuje stavební boom 2. poloviny 19. a počátku 20. století v širokém spektru možných úhlů pohledů.
Rychlý stavební rozvoj, který byl vyvolaný z velké části potřebou ubytovat lidi přicházející za prací, kulminoval ve 2. polovině 19. století a na počátku století 20. všech velkých českých a moravských městech a jeho projevy se staly neopomenutelnou součástí vizuálního charakteru měst. Stavební ustrojení, konstrukční a stavebnětechnické součásti exteriérů i interiérů významně ovlivňovaly život v městských nájemních domech. Tehdejší možnosti např. zásobování vodou, kanalizace, vytápění, osvětlení a oslunění a další, jsou pro nás již těžko představitelnou součástí života.
Výstava chce návštěvníkům přiblížit nejen charakteristické prvky stavebních konstrukcí, ale také život na sklonku rakousko-uherské monarchie skrze vizuální, zvukové a interaktivní instalace, které je přenesou o 100 – 150 let do minulosti.
Výstava Tradiční stavitelství za císaře Franze Josefa vznikla ve spolupráci NTM a Fakulty stavební ČVUT v Praze a byla podpořena projektem Ministerstva kultury ČR NAKI II č. DG18P020VV038 „Tradiční městské stavitelství a stavební řemesla na přelomu 19. a 20. století“.