Originál veduty bude uložen v klimatizovaném archivním depozitáři Národního technického muzea, zvětšenou reprodukci si můžete prohlédnout v Centru stavitelského dědictví Národn
Národní technické muzeum představilo dosud neznámou vedutu kláštera v Plasích z 18. století.
V červnu 2017 Národní technické muzeum zakoupilo ve Vídni unikátní vedutu s pohledem na klášter v Plasích. Jedná se o kolorovanou perokresbu o rozměrech 210 x 294 mm, která není datována ani autorsky signována, vznikla však patrně v posledních letech fungování kláštera. Od všech dochovaných a zatím známých vedut se odlišuje.
Zatímco většina objektů je zachycena ve skutečné podobě, u několika budov je zakreslen stav, který byl sice plánován, nebyl však nikdy realizován. To se týká zejména dostavby severního křídla prelatury a východního křídla horních stájí. Na rozdíl od jiných vyobrazení ideální podoby kláštera nově nalezená veduta nemá zakreslen plánovaný, leč nerealizovaný nový klášterní chrám. Mohlo se proto možná jednat o perspektivu redukovaného programu dostavby kláštera v poslední etapě jeho existence.
Nápisová stuha s textem „Prospekt královského kláštera cisterciáckého řádu Plasy v Království českém“ dokládá, že veduta vznikla před zrušením kláštera, k němuž došlo na podzim 1785. Na rubu je signována „P.[ater] Franciscus Stöhr Cisterciensis Plass“, patrně se ale nejedná se o jméno autora, nýbrž majitele. František Stöhr (1751 – 1803) po zrušení kláštera působil v letech 1785-1801 jako ředitel normální školy v Plasích, posléze do své smrti jako plaský farář. Autorství veduty lze předběžně přičíst zednickému mistru Martinu Prusíkovi, který pro plaský klášter vyhotovil více podobných detailních vyobrazení klášterních statků. Pracovně je možné vedutu datovat do období před rokem 1785. Její přesné zařazení mezi ostatní vyobrazení plaského kláštera bude předmětem dalšího výzkumu.
ího technického muzea v Plasích.