Štukatérství je řemeslo spočívající ve zpracování tvárné hmoty – štuku, resp. štukové malty za účelem vytváření plastických ornamentů, volných plastik, ale i vytváření ušlechtilých a dekorativních povrchů jako jsou umělé mramory či sgrafita. Široká škála štukatérských technik často stavěla toto řemeslo na pomezí sochařství, malířství, ale i samotné architektury.
Kořeny tohoto velmi starého řemesla sahají hluboko do starověku a techniky zpracování se do dnešních dob téměř nezměnily. Oblibu a rozšíření štukatérské práce v architektuře napříč slohy si lze vysvětlit mimo jiné i tím, že se jedná o poměrně jednoduchý a dostupný způsob provedení rozmanité výzdoby, jehož dosažení např. v kameni by bylo značně obtížné jak z časového, tak i finančního hlediska.
Výstava přináší stručný historický přehled štukatérského řemesla, seznamuje s různými materiály a technikami, představuje výběr exponátů ze sbírek NTM. Mezi ně je zařazen i aktuálně získaný soubor fragmentů barokní štukové výzdoby bývalého kostela svatého archanděla Michaela v Praze na Starém Městě, který Národní technické muzeum převzalo od Národní knihovny v červnu roku 2022.
Součástí výstavy je i praktická dílna, ve které si mohou zájemci vyzkoušet výrobu sádrových odlitků pomocí jednoduchých forem.
Výstava vznikla ve spolupráci Národního technického muzea s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy a Národním památkovým ústavem. Byla podpořena projektem Ministerstva kultury ČR NAKI II č. DG18P020VV030 – „Řeč materiálu – tradiční řemeslné technologie pro záchranu kulturního dědictví a současný životní styl“.