Cesta k lidovému létání v československé historii byla nesnadná. Národní technické muzeum touto výstavou v Centru stavitelského dědictví Plasy otevírá již třetí návštěvnickou sezónu a vyjadřuje úctu a obdiv k lidem, kteří se nevzdali svého snu a proměnili ho ve skutečnost. Výstava patří do série výstav k výročí 100 let republiky a je součástí projektu MADE IN CZECHOSLOVAKIA – ANEB PRŮMYSL, KTERÝ DOBYL SVĚT.
Touha létat provází člověka snad od nepaměti, k jejímu uskutečnění však vedla dlouhá cesta. Vždyť první letadla lehčí než vzduch, tedy balony a vzducholodě, začaly dobývat vzduch až na konci 18. století, letadla těžší než vzduch ještě o sto let později. O to rychlejší byl další rozvoj létání. V zemích Koruny české vzlétlo první motorové letadlo v prosinci 1909 z dostihového závodiště v pražské Velké Chuchli a jako první Čech vzlétl s motorovým letadlem Ing. Jan Kašpar v dubnu 1910 v Pardubicích. Do vzniku Československa v říjnu 1918 již mělo pilotní průkaz kolem šesti set jejích obyvatel, mezi nimi byly i dvě ženy.
Republika měla zájem, aby se vycvičilo co nejvíce pilotů a pilotek, ale záměr narážel na podstatný problém. Pilotní výcvik ani letadlo totiž nebyla zrovna levná záležitost. Aby si člověk mohl splnit svůj sen létat, musel být movitý. Od třicátých let 20. století se zkoušely různé cesty, jak létání umožnit co největšímu počtu zájemců. „Představitelé ministerstva veřejných prací a Masarykovy letecké ligy hledali cestu, jak vyrobit letadlo dostupné širšímu okruhu zájemců,“ říká autor výstavy Michal Plavec. „Mělo mít i s motorem cenu kolem 60 tisíc korun, což můžeme porovnat s cenou automobilu střední třídy v té době.“ „Nebylo příliš složité zkonstruovat letadlo,“ dodává generální ředitel NTM Karel Ksandr,„ale velká výzva byla vyvinout pro takové lidové letadlo lehký motor o odpovídajícím výkonu.“ A právě tyto motory i s jejich příběhy můžete vidět na výstavě Splněné sny. Odvěká touha létat. v Centru stavitelského dědictví Národního technického muzea v Plasích.
Technická stránka létání však není jediné téma, kterému se výstava věnuje. Velká část výstavy představuje ženy v historii českého letectví. Přestože jejich cesta ke splnění si snu o létání nebyla vždy jednoduchá, nebylo jich málo a nebyly bezvýznamné. Své místo zda mají nejen úspěšné pilotky jako třeba Markéta Kohnová nebo Marie Krupičková, ale i letušky. „Jsme v Plasích. Málokdo nejspíš ví, že za okupace měla v Plasích č.p. 1, v takzvané prelatuře, trvalé bydliště jedna z prvních československých letušek princezna Eleonora Almerie Thurn-Taxis,“ upozorňuje nás Michal Plavec. Zajímavé zvláště pro ženy jistě je, že do šatníku letušek budeme moci v rámci výstavy nahlédnout.
Protože jsme v Plasích a i tady zapustilo létání své kořeny, dostal prostor připomenout něco ze své více než sedmdesátileté historie i Aeroklub Plasy a ve spolupráci s Leteckomodelářským klubem Plasy je pro děti a jejich rodiče připravena speciální dílnička, ve které si budou moci sestavit jednoduché házecí letadlo.
Výstava potrvá od 30. března do 31. října 2018 v Národním technickém muzeu v Centru stavitelského dědictví Plasy.
Národní technické muzeum, Centrum stavitelského dědictví Plasy, Pivovarská 5,
331 01 Plasy
Mgr. Adam Dušek
Vedoucí oddělení PR a práce s veřejností
Email: adam.dusek@ntm.cz
Mob: +420 774 426 828
Národní technické muzeum
Kostelní 42, 170 78, Praha 7
Mgr. Kristýna Koderová
Oddělení PR a práce s veřejností
Email: kristyna.koderova@ntm.cz
Tel.: 373 300 744 / mobil: 777 710 802
Národní technické muzeum
Centrum stavitelského dědictví
Pivovarská 5, 331 01 Plasy