Vzdělávací program Národního památkového ústavu nazvaný Řemeslná obnova historických staveb pokračoval v březnu v kovárně, slévárně a klempírně Národního technického muzea v Centru stavitelského dědictví v Plasích.
Jak správně opravit památku? Jaké technologie a metody jsou správné při památkové obnově? To by se mněli naučit frekventanti vzdělávacího programu, jehož třetí ročník připravilo Územní odborné pracoviště v Telči. Od listopadu 2016 se v něm školí rozmanitá skupina lidí – řemeslníci (kameník, podlahář, tesař, provozní technik), zapálení vlastníci památek i památkáři z NPÚ. Řemeslníci si chtějí na kurzech zvýšit kvalifikaci, majitelé by rádi porozuměli svým stavbám, aby mohli připravit projekt obnovy, zaměstnanci NPÚ propojují teorii s praxí.
Od listopadu do února přednášeli odborníci z praxe o důležitých krocích v přípravě obnovy památky. V dílnách si účastníci vyzkoušeli výrobu umělého mramoru nebo odlévání profilu s románským cementem. V březnu soustředění pokračovalo v dílnách Národního technického muzea v Centru stavitelského dědictví Plasy, kde se pokračovalo kováním a odléváním. Tesařské řemeslo na roubence v Chlumu a obnovu šindelové střechy v Manětíně ukázal mistr Petr Růžička. V dubnu a v květnu je na řadě restaurování a doplňování nástěnných maleb v Čechtínském pivovaru u Třebíče, v červnu je připravena štukatérská dílna na usedlosti v Chlumu u Dubé a v plánu je též dílna kamenická ve Zdislavicích u Kroměříže. Praktickou část kurzů uzavře podlahářská dílna na zámku Velké Losiny. Kurzy jsou určeny pro řemeslníky, pracovníky památkové péče, investiční techniky církevních staveb, vlastníky historických objektů a další zájemce z řad veřejnosti.
Více informací naleznete zde.