„Kdo zná, neničí“ hlásá motto nad vstupem do nové Expozice stavitelství v areálu národní kulturní památky Klášter Plasy v západních Čechách. Národní technické muzeum zde, ve své nové pobočce v duchu uvedeného motta prezentuje postupy a principy především tradičního stavitelství.
Vzorový projekt památkové obnovy nazvaný „Centrum stavitelského dědictví v Plasích“ byl za podpory Strukturálních fondů EU realizován od roku 2009 do podzimu 2015. Zahrnoval adaptaci dvou značně zdevastovaných, leč památkově velmi hodnotných areálů hospodářského zázemí bývalého kláštera – pivovaru a hospodářského dvora. Vzniklo tak unikátní pracoviště, v jehož programové náplni se prolíná prezentační a edukační funkce muzea se zážitkovými aktivitami zaměřenými na širokou návštěvnickou obec. Byl zde vytvořen vzdělávací a volnočasový areál, který propojuje tematicky zaměřené muzejní expozice s historickými dílnami tradičních stavebních řemesel, jež kromě prezentace svého vybavení nabízejí rovněž vyzkoušení konkrétních řemeslných dovedností.
Ve výsledku stálá expozice stavitelství návštěvníka provede po celém areálu bývalého pivovaru a zprostředkuje mu seznámení s problematikou historických stavebních prvků, materiálů a konstrukcí. Na malé návštěvníky čeká tzv. stavební hřiště, kde mohou uplatnit vlastní stavební kreativitu. Expoziční část doplňují prostory pro tematické výstavy. V členitém areálu hospodářského dvora byly vytvořeny prostory pro aktivity zaměřené na prezentaci stavebních technologií. Vzniká tady jakási „stavebně řemeslná huť“, která má za cíl umožnit prostřednictvím kurzů a workshopů předávání tradičních postupů a dovedností zážitkovým způsobem, dobově zařízené dílny zde pak vytvářejí tzv. „Dvůr stavebních řemesel“. V nejstarší části areálu své místo našla unikátní expozice stavebně-historického průzkumu prezentující postupy a metody zkoumání historických staveb na objektu „in situ“.
Nové umístění v adaptovaných objektech získala také místní městská knihovna, jejímž prostřednictvím je zpřístupněn tematicky specializovaný knižní fond stavitelské literatury. Zázemí areálu pak umožňuje pořádání programů pro různé stupně škol i setkávání odborné veřejnosti v přednáškových sálech. Po padesáti letech se díky zájmu místního podnikatele do areálu kláštera opět vrátilo vaření plaského piva a přímo u pivovarských pánví vzniklo vyhledávané zázemí pro návštěvníky. Ve spolupráci s městem Plasy se podařilo obnovit rovněž navazující klášterní nádvoří, které se tak stalo opět živým místem umožňujícím příjemný pobyt turistům i místním obyvatelům.
Zvolený princip památkové obnovy objektů směřoval k renovaci co největšího množství autentických prvků při zachování historického rázu budov v jejich jisté syrovosti a „neupravenosti“. Areál národní kulturní památky Klášter Plasy tak není jen pouhou „adresou“ nové pobočky Národního technického muzea, ale svým geniem loci i mimořádně hodnotnými stavbami sám vytváří autentickou učebnici stavební kultury od jejích románských počátků až do 19. století. A v této „učebnici“ Centrum stavitelského dědictví své návštěvníky „učí číst“.
Centrum stavitelského dědictví Plasy vede k úctě ke stavebnímu dědictví, zprostředkovává hlubší porozumění stavební historii, předává tradiční dovednosti, přináší inspiraci a potěšení.
O projektu
Centrum stavitelského dědictví Plasy je úspěšně dokončený projekt Národního technického muzea spolufinancovaný z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) prostřednictvím Integrovaného operačního programu IOP, oblast intervence 5.1. – Národní podpora využití potenciálu kulturního dědictví. Poměr podpory realizace památkové obnovy objektů i vybudování expozic byl 85% ERDF, 15% státní rozpočet ČR.
Více o celém projektu, včetně fotografií z jeho realizace, naleznete v Kronice projektu