Filmaři Hanzelka a Zikmund

3. DUBNA - 31. ŘÍJNA 2019 VÝSTAVA

22. dubna 2019 je to přesně 60 let od odjezdu Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda na jejich druhou expedici po Asii. Její začátek je spojený s Národním technickým muzeem, a proto značná část výstavy bude věnována právě jí.

Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund podnikli cesty dvě. Na první se vydali v roce 1947, na druhou v roce 1959. Ještě během jejich první cesty došlo v Československu ke komunistickému převratu, jim se však podařilo u komunistické vlády získat souhlas i s výpravou druhou. Okolnosti první a druhé cesty byly velice odlišné a výstava sleduje i tyto velice zajímavé proměny.

foto MJVM ve Zlíně, autor: Archiv H+Z

Cesty Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda nejsou jen nezapomenutelnými cestami kolem světa, ale také neméně dobrodružnými cestami dvou inženýrů ekonomie k fotografii, filmu a psaní. „Filmařští neumětelové“, jak sami sebe označovali, vyrobili 4 celovečerní filmy, 147 krátkých filmů, vytvořili tisíce rozhlasových a časopisových reportáží, napsali 16 knih, které byly přeloženy do mnoha jazyků, a po celém světě se jich prodalo přes 8.500.000 výtisků.

Součástí výstavy jsou i stereoskopické fotografie, které pánové Zikmund s Hanzelkou pořídili během své druhé cesty.

Výstava je přístupná v rámci Expozice stavitelství NTM CSD Plasy
3. dubna - 31. října 2019