Živa Award 2018

Aktualita

Živa Award – cena za nejlepší slovanské muzeum. Fórum slovanských kultur ji uděluje již po páté a své hodnocení opírá především o zaměření na výjimečné a kreativní využití sbírek v kombinaci s inovativním interpretačním přístupem. Letošní rok se soutěže zúčastnílo 25 muzeí z 12 zemí. Ze slavnostního udílení cen, které se uskutečnilo 16. září 2018 v Národním technickém muzeu v Praze, si zvláštní ocenění odneslo také Centrum Stavitelského dědictví Plasy.

Cena za „Dobré využití zdrojů“ byla CSD udělena s následujícím odůvodněním: „Efektivita využití zdrojů se ukazuje především v řešení expozic a použitím různých moderních interpretačních nástrojů, které podtrhují tradiční metody a principy stavitelství a umožňují uvádět je do praxe – tím se CSD NTM Plasy stává ve své zemi předním centrem stavitelského dědictví a jedním z pilířů rozvoje kulturní identity národa.“
Zvláštní cenou bylo oceněno i druhé české muzeum přihlášené do soutěže – Památník Lidice. To si své ocenění odneslo za „vyprávění příběhu“.

PŘEHLED VÍTĚZŮ - HLAVNÍ CENY

CENA PRO NEJLEPŠÍ SLOVANSKÉ MUZEUM:

* Muzeum emigrace v Gdynie, Gdynia, Polsko

CENA PRO NEJLEPŠÍ SLOVANSKOU PAMÁTKU:

* Muzeum Kizhi,Ostrov Kizhi, Ruská federace

PŘEHLED VÍTĚZŮ - ZVLÁŠTNÍ CENY

ZA VEDENÍ MUZEA:

* Archeologický park Viminacium, Kostolac, Srbsko

ZA DOBRÉ VYUŽITÍ ZDROJŮ:

Centrum stavitelského dědictví NTM v Plasích, Česká republika

ZA KREATIVITU:

* Museum současného umění, Záhřeb, Chorvatsko