Nabídka pro školy / PODZIM 2018

Edukační programy

žáci 60,-
pedagogický doprovod zdarma

Výtvarně-řemeslná dílna

90,- / osoba

místo konání

Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy
Pivovarská 5, 331 01 Plasy
Jak se k nám dostanete

1.9. - 31.10. 2018

Cílem programů v Centru stavitelského dědictví Národního technického muzea Plasy je ukázat dětem a (nejen jim) stavitelství jako velký neprobádaný svět, který zve k prozkoumání. Společně s nimi přemýšlíme, objevujeme, dotýkáme se, tvoříme. A samozřejmě nemineme stavební hřiště. Pokud není uvedeno jinak, programy jsou vhodné pro všechny věkové kategorie, vždy je však přizpůsobujeme konkrétní skupině.

Na programy je třeba se dopředu objednat.
KONTAKT > KRISTYNA.KODEROVA@NTM.CZ> 373 300 744 > 777 710 802

PROGRAMY MUZEJNÍ PEDAGOGIKY
(60 - 90 minut)

JAK MISTR MATĚJ ONDŘEJ KONDEL KE LŽÍCI PŘIŠEL
(NOVĚ V NABÍDCE)

Procházka Dvorem stavebních řemesel s ukázkami práce na historických strojích. Vyrobená zednická lžíce, která při prohlídce vznikne, se stane odměnou pro nejpozornějšího účastníka. Program byl podpořen Plzeňským krajem (www.turisturaj.cz).


EXPOZICE STAVITELSTVÍ
– PŘEMÝŠLEJ, OBJEVUJ, VYTVÁŘEJ

Cesta stavbou domu od základů až po střechu s doprovodem zkušeného lektora. V každé části expozice čeká záhada, v každé čeká úkol. A na závěr odměna pro vítěze.

LETADLA A LÉTÁNÍ
(NOVĚ V NABÍDCE, POUZE DO KONCE ROKU 2018)

Program k výstavě splněné sny. Odvěká touha létat. Vhodný pro děti mateřských školy a 1. a 2. třídu základních škol. Je složený ze dvou hodinových programů:
Proč letadlo létá? Trochu vědy a spoustu pokusů, při kterých spolu s dětmi zjistíme, čím to je, že letadla létají
Postav si letadlo. Kladivo, hřebíky, dřevěné laťky a pohádka na začátek – výzva pro dětskou tvořivost a fantazii.
Cena obou programů je: 2 x 60,- Kč/žák.

EXPOZICE STAVEBNĚ-HISTORICKÉHO PRŮZKUMU

Základní seznámení s tím, co je stavebně-historický průzkum, s jeho cíli, využitím, otázkami. Společné objevování historie stavby na konkrétních ukázkách expozice stavebně-historického průzkumu.
Program je vhodný pro studenty středních a vysokých škol.

VÝTVARNĚ-ŘEMESLNÉ DÍLNY

SGRAFITA

Účastníci dílny se seznámí a tím, kdy, kde, jak a proč se sgrafita používala, každý si vytvoří svůj vlastní sgrafitový obraz. Připraví si rámeček, nanese do něj vrstvu probarvené omítky, vápennou vrstvu, připraví si návrh nebo použije z našeho výběru, přenese na podklad, vyrývá do výsledné podoby.
časová náročnost: 2 – 2,5 hodiny

MOZAIKY

Z připravených různobarevných keramických střípků si každý vytvoří svůj obraz (může do něj zakomponovat zrcátko, háčky), zafixuje si ho, přenese na připravenou destičku, kterou si před tím natře lepidlem. Odnáší si svůj obrázek a sáček spárovačky pro následné vyspárování. (Nedá se spárovat hned, musí se počkat, až náležitě zaschne lepidlo.) Program probíhá za podpory značky RAKO, firmy LASSELSBERGER, s.r.o.
časová náročnost: 1,5 hodiny