7. 10. 2017 / Vápenická sobota

7. 10. 2017 AKCE

Ještě před 50 lety byla vápenná jáma skoro u každé chalupy. Dneska už znají hašení vápna jenom pamětníci. A kdo viděl, jak se připravuje „horká malta“ nebo používá vápenná kaše?

V programu Vápenické soboty je připraveno vybírání vápna vypáleného při předchozím workshopu (za předpokladu jeho úspěšného ukončení), hašení vápna, praktické ukázky různých způsobů jeho použití, účastníci budou mít možnost vyzkoušet si tvorbu sgrafit, účastnit se přednášky, projekcí, komentované prohlídky končící výstavy „Calcarius čili vápeník“.

Přednáška ing. Jana Válka, PhD. z ÚTAM/CET Akademie věd ČR se bude zabývat vápennými technologiemi minulosti s cílem objasnit vztahy mezi surovinami, výrobními zařízeními a využitím v architektuře. Jaké existovaly surovinové zdroje? Jak a kde se těžil vápenec? Jaký byl vývoj vápenných pecí? Jak se pálilo a hasilo vápno? Jak se rozpoznala kvalita vápna a v čem se liší dnešní vápna od těch historických?

Při odpoledním programu se zaručeně nebudou nudit ani děti. Nejen pro ně je připravena dílna, ve které si budou moci vyzkoušet, jak se dělají sgrafita.

Aktivní účast na pokusném výpalu 5. - 7. 10. lze domluvit na csd@ntm.cz

Vstup na Vápenickou sobotu je pro děti 70,- Kč, pro dospělé 110,- Kč. Vstup do Expozice stavitelství je součástí vstupného.

Akce je pořádána v rámci projektu "Vápenné materiály pro restaurování a konzervování autentických prvků historických staveb" (DG16P02H012) financovaného z programu NAKI II Ministerstva kultury ČR.