Příběh vizionáře: Jan Kaplický

Národní technické muzeum ve spolupráci s Nadačním fondem KAPLICKY CENTRE otevírá v Centru stavitelského dědictví Plasy NTM obnovenou stálou expozici „Příběh vizionáře: Jan Kaplický“.

Jméno Jana Kaplického je spojeno s nezaměnitelnou futuristickou architekturou, odvahou experimentovat s novými tvary i materiály, nekonečnou fantazií nacházející svůj zdroj v přírodě a pohledem upřeným do budoucnosti. Některá jeho díla se už stihla stát ikonami moderní architektury. Se svým architektonickým studiem Future Systems získal řadu prestižních mezinárodních cen a uznání. V České republice je u většiny veřejnosti znám především díky svému projektu nové Národní knihovny v Praze na Letné. Málokteré architektonické dílo dokázalo vzbudit takovou vlnu emocí a debat.

„Chceme ukázat veřejnosti, že Jan Kaplický není spojen jen s ‚chobotnicí‘,“ říká generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr. „Pro ty, kdo se chtějí seznámit s dílem Jana Kaplického komplexněji, jsme vytvořili jakýsi „studijní kabinet“, ve kterém si mohou detailně prohlédnout více než 50 původních autorských modelů, které mapují práci Kaplického architektonického studia Future Systems od jeho počátků až k posledním modelům.“

První část výstavy věnované životu a dílu architekta Jana Kaplického otevřelo Národní technické muzeum v Plasích v nejvyšším podlaží bývalého pivovaru v Galerii Valečka již na podzim roku 2015 současně s celým Centrem stavitelského dědictví Plasy. V následujících dvou letech byla velká část Kaplického modelů prezentována na výstavách v Německém muzeu architektury ve Frankfurtu nad Mohanem („Yesterday’s Future“) a v Praze v Tančícím domě („Nekonečno Jana Kaplického“). Odtud byly modely převezeny do Plas, kde se od září 2017 stávají součástí dlouhodobé výstavy „Příběh vizionáře: Jan Kaplický“.

„Je fascinující,“ dodává ředitel Muzea architektury a stavitelství NTM Martin Ebel,„mít možnost procházet se mezi takovým množstvím modelů, vnímat jejich časový vývoj, proměny a možnosti jednotlivých staveb, všímat si jejich detailů i působení celku. Třeba méně známý projekt budovy na berlínském Alexanderplatzu. Vidíme vedle sebe sedm variací téhož modelu, sedm cest, sedm možností, aby mohla vzniknout ta finální.“

Z nejznámějších projektů můžeme na výstavě vidět třeba model galerie moderního umění v Londýně Tate Modern, mediální centrum na Lord’s Cricket Ground v Londýně, jež vyhrálo Stirlingovu cenu udělovanou Royal Institute of British Architects, obchodní dům Selfridges v Birminghamu, za který získal Jan Kaplický a jeho kancelář Future Systems uznání i sedm prestižních cen včetně Award for Architecture od Royal Institute of British Architects v roce 2004, nebo muzeum Enza Ferrariho v Modeně.

Nechybí zde ani zastoupení projektů, které byly vytvořeny pro Českou republiku: koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích, golfový klub Volavka na Konopišti a samozřejmě nová pražská Národní knihovna.

Aktualizovaná a o nové modely doplněná výstava Jan Kaplický: Příběh vizionáře bude v expozici stavitelství v Centru stavitelského dědictví Plasy Národního technického muzea přístupná od 13. září 2017.

Národní technické muzeum, Centrum stavitelského dědictví Plasy, Pivovarská 5,
331 01 Plasy

Mgr. Adam Dušek
Vedoucí oddělení PR a práce s veřejností